Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone και αυξημένος λογαριασμός


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
46 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   aceberg

aceberg

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2009 - 18:11

Παιδιά γεια χαρά. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θα ήθελα τη γνώμη και τη γνώση σας σε κάποια πράγματα.

Το πρόβλημα είναι πως ο λογαργιασμός μου ήρθε φουσκωμένος από τη χρήση internet στο iPhone. Συγκεκριμένα 390 ευρώ. Είμαι συνδρόμητης Wind και είχα δωρεάν internet στο πρόγραμμά μου αλλά μέσω των συσκευών που υποστηρίζουν wap. Όταν πήρα το iPhone δεν άλλαξα πακέτο και συνεπώς τη χρήση internet τη χρεωνόμουν όμως η χρήση που έχω κάνει είναι πολύ μικρή σε σχέση με αυτή που φαίνεται στο λογαριασμό.

Ο λογαριασμός μου δείχνει πως έχω κάνει χρήση 678 ώρες, 48 λεπτά και 59 δεύτερα. Αυτό σημαίνει πως ήμουν στο συνδεδεμένος στο internet σχεδόν 29 ημέρες από τις 30 που εμφανίζονται στο λογαριασμό. Πάρα πολλές φορές εμφανίζεται επίσης στο λογαριασμό διάρκεια σύνδεσης 03:45:00 και συχνά απανωτά. Εννοέιται πως όταν έλαβα το λογαριασμό έσβησα τις ρυθμίσεις internet.

Κάλεσα τη Wind και φυσικά μου είπαν πως από τη στιγμή που η κεραία έχει καταγράψει κίνηση αυτή έχει γίνει ακόμα και αν έχει γίνει εν αγνοία μου.

Ξέρω πως τα apps μεταφέρουν πολύ μικρό όγκο δεδομένων, επίσης το iPhone δεν κάνει ενημερώσεις στο λογισμικό του μέσω δικτύου κινητής, η χρήση που έκανα εγώ πάλι ήταν πολύ μικρή.

Έχει κάποιος ιδέα από τι μπορεί να προκλήθηκε; Μπορεί για παράδειγμα να ήταν το push e-mail της yahoo που είχα ενεργοποιήσει; Πραγματικά δε μπορώ να σκεφτώ σε τι μπορεί να οφείλεται όλο αυτό.

Περιμένω τις απόψεις σας.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2009 - 18:20

Μηπως σου γραφει στον λογαριασμο για ογκο σε mb που εχει γινει χρηση?

Τελευταία επεξεργασία από: united_iFone, 07/10/2009 - 18:24


#3   winer

winer

    iPH Addict

  • 660 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 07/10/2009 - 18:23

Εχει αναφερθει αμετρητες φορες αυτο το προβλημα διαβασε εδω και κανε και ενα search

http://www.iphonehel...__fromsearch__1

#4   aceberg

aceberg

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2009 - 18:24

Ναι, είναι 40 Mb και κάτι...

#5   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2009 - 18:31

εεε 40mb και η χρεωση ειναι 390? μου φαινονται λιγο πολλα..τελοσ παντων...αμα ειχε το push mail σιγουρα ειναι μερος του προβληματος γιατι στην ουσια κανει auto-check τα mail σου.

#6   Riise

Riise

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2009 - 18:48

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Είδα πως το iPhone μου μπορούσε να συνδεθεί στο Internet χωρίς 3G, ούτε και WiFi. Κατάλαβα ότι είναι μέσω WAP. Πήρα την Cosmote και μου είπαν πως δεν γίνεται να το κλείσουν και πως πρέπει να επισκευτώ κάποιο κατάστημα. Έλα όμως που είμαι φαντάρος... ξέρετε καμμία λύση;

ΥΓ: Το iPhone έγραψε download 3,5MB, τι χρέωση θα έχω περίπου;

#7   aceberg

aceberg

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2009 - 18:49

Το φαντάστηκα για το push mail αλλά η διάρκεια παραμονής μου κάνει εντύπωση. Επίσης κοιτάζοντας στο τηλέφωνο έχω 36,2 Mb στα ληφθέντα δεδομένα κινητού δικτύου ενώ αυτοί μου έχουν χρεώσει 40 και είδα πως και στον προηγούμενο λογαριασμό μου έχω χρεωμένα και άλλα 10Mb. Τι σκατά ρε γαμώτο. Μόλις διάβασα και το post που έχει κάνει και άλλος συνδρομητής της Wind στο forum αλλά δε μπορώ να καταλάβω πως αυτοι σε χρεώνουν για όγκο που δεν έχεις κατεβάσει και επίσης γιατί μπορεί η χρέωση να γίνεται από το wap ενώ το iPhone δεν είναι συμβατό με wap;

Τελευταία επεξεργασία από: aceberg, 07/10/2009 - 18:52


#8   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2009 - 18:55

ογκο free δεδομενων εχεις?εγω πχ εχω το προγραμμα cosmote i35 και με 35 ευρω εχω 500 mb για δωρεαν ιντερνετ χρονο ομιλιας και μηνυματα....εσυ τι εχεις?

#9   Riise

Riise

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2009 - 18:57

Σκέφτομαι να το κάνω.. και μου είπαν πως η καλύτερη ημερομηνία είναι 19 του μηνός και περιμένω.

Επίσης θα πάω στην Κύπρο (σε 1-2 μήνες) και εκεί δεν υπάρχει τίποτα free.

#10   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2009 - 19:01

οι χρεωσεις ειναι το θεμα.εδω στην Ελλαδαρα το 1 mb πρεπει να ειναι ισο με 6 ευρω νομιζω αν δεν κανω λαθος...

#11   Riise

Riise

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2009 - 19:06

Ξερει κανεις πως θα σταματήσω το να μπαίνει από μόνο του? Χωρίς να χρειαστεί να παώ σε κατάστημα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

#12   rally170hp

rally170hp

    iPH Addict

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Rally170hp

Δημοσίευση 07/10/2009 - 21:46

φιλε απ οτι βλεπω δεν το εχεις jailbreak για να εχεις το sbsetting κ να βγαλεις το gprs. το μονο που μενει να κανεις ειναι να αλλαξεις το APN, βαλε fake

#13   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2009 - 22:02

Σκέφτομαι να το κάνω.. και μου είπαν πως η καλύτερη ημερομηνία είναι 19 του μηνός και περιμένω.

Επίσης θα πάω στην Κύπρο (σε 1-2 μήνες) και εκεί δεν υπάρχει τίποτα free.

αν πας κυπρο σε 1-2 μηνες δεν συμφερει να βαλεις το πακετο γιατι δεν μετρανε στο εξωτερικο τα δωρεαν mb sms και λεπτα κλησεων γιατι ειναι απο περιεγωγη.παντως το πακετο συμφερει κατα πολυ....1 mb οχι και 6 ευρω...νομιζω πολλα λες tiloverboy. ειναι οντως ακριβα αλλα οχι και τοσο!!

#14   ronnys

ronnys

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2009 - 14:40

Σκέφτομαι να το κάνω.. και μου είπαν πως η καλύτερη ημερομηνία είναι 19 του μηνός και περιμένω.

Επίσης θα πάω στην Κύπρο (σε 1-2 μήνες) και εκεί δεν υπάρχει τίποτα free.

Φίλε αν θα έρθεις Κύπρο τότε να πάρεις κάρτα από cyta-vodafone και να διαλέξεις το πακέτο όπου μέ
9 ευρώ τον μήνα μπορεις να κατεβάσεις μέχρι 200ΜΒ.το ενοίκειο γραμμής της κάρτας είναι 1.71 ευρώ
τον μήνα μόνο. επίσης το κόστος τηλεφωνημάτων στην Κύπρο είναι το πιο φτηνό στην ευρώπη.
Μην ξεχάσεις να κατεβάσεις στο i-phone σου το wi-fi truck app. μια και υπάρχουν αρκετα
δωραιάν wi-fi spots. ότι αλλη πληροφορία θες για Κυπρο let me know

#15   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 08/01/2010 - 07:14

Νομίζω ότι όλοι όσοι έχουμε iPhone, πρέπει να πάρουμε έστω το πιο μικρό πακέτο για internet για ασφάλεια.. Ποτέ δεν ξέρεις.. με το παραμικρό συνδέεται.. Εγώ έχω ενεργοποιήσει το mobile internet small της Vodafone, με 4 ευρώ και 40 mb

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 11

0 μέλη, 11 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες