Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone και αυξημένος λογαριασμός


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
46 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/01/2010 - 13:35

Δεν συνδέεται και με το παραμικρό... Μπορείς κάλλιστα να προβείς σε διάφορες μεθόδους για να μην συνδέεται όταν θες ;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   anstrat

anstrat

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/01/2010 - 01:41

παιδια εγω μολις πειρα το iphone και διαβαζοντας αυτο το topic τρομοκρατιθηκα να πω την αληθεια! ασ γραψει καποιος πιο εμπειρος ποιες ακριβωσ ρυθμισεισ πρεπει να κανουμε για να μη συνδεετε μονο του στο internet! νομιζω θα βοηθησει πολυ κοσμο!
επεισης ηθελα να ρωτησω κατι ακομα! εχω απο τη vodafone (μεσα σε ολα τα αλλα) και 1Gb δωρεαν! πως μπορω να ελεγχω τη κινηση αυτου του ογκου? απο την ωοδαφονε δε μπορουν να με ενημερωνουν παρα μονο για τον χρονο των κλησεων μου και για τα μηνυματα μου!
τελοσ ηθελα να ρωτησω στο menu "setting --> γενικα --> χρηση --> δεδομενα κινητου δικτυου" σε τι αναφερετε? ειναι ο ογκοσ που δειχνει ο συνολικοσ του ιντερνετ που καταναλωνω? μπορω να βλεπω δηλαδη απο κει την κινηση μου και συνεπωσ τη χρεωση μου?

ευχαριστω εκ των προταιρων!

#18   xilaren

xilaren

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/01/2010 - 02:05

Κατά τη ταπεινή μου γνώμη, υπάρχει μόνο ένας τρόπος για να μπορείτε να έχετε στον πλήρη έλεγχό σας τις χρεώσεις του τηλεφώνου σας. Λυπάμαι που θα το αναφέρω, αλλά αυτός ο τρόπος λέγεται jailbreak -κι από κει και μετά SBSettings. Μέσα από κει, μπορείτε να επέμβετε και στους τρεις τρόπους που διαθέτει το τηλέφωνό σας για να συνδεθεί στο διαδίκτυο. EDGE, wifi, 3G... (Το δεύτερο μας "τρώει" μπαταρία ::) ) Τα έχετε κλειστά και τα τρία, ξενοιάζετε, και ανοίγετε ότι σας χρειάζετε, όποτε το θέλετε εσείς! Μόνο έτσι είσαστε σίγουροι, κι έχετε το κεφαλάκι σας ήσυχο... και κοιμόσαστε και ήσυχα!

#19   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 26/01/2010 - 02:33

Αυτό το πρόβλημα υπάρχει στη Wind.. Αν έχεις Vodafone μη φοβάσαι.. (εννονώ να έχεις όμως και κάποιο πακέτο data , έστω και το πιο μικρό) αλλιώς κάνε τα παραπάνω... Αν και πιστεύω δεν αξίζει το iPhone χωρίς κάποιο πακέτο data (έστω και το μικρότερο) , άσχετα με το wi-fi.

#20   Supermod

Supermod

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2010 - 05:53

Εγω παιδια εχω wind, η οποια προσφερει τα εξης προγραματα μεσο της υπηρεσιας της "web n' mail":

4€->40mb(0,70/extra mb)
8€->120mb(0,70/extra mb)
15€->300mb(0,10/extra mb)
20€->600mb(0,10/extra mb)
adsm 5gb
adsm non stop

Τα δυο τελευταια δεν τα εχει μαζι στο σχετικο πινακακι αλλα τα αναφερει ξεχωριστα απο κατω λεγοντας οτι ειναι διαθεσιμα για οσους θελουν να κανουν το κινητο τους modem(αληθεια μπορει να το ξερει αυτο??? εγω δε νομιζω), οπωτε δεν θα ειναι φθινα...Εγω δεν εβαλα κανενα προγραμα στην αρχη, γιατι ηθελα ο "εξυπνος" να δω μια σε ποια πλαισια κειμενεται μια μεση χρηση και να επιλεξω επειτα προγραμα(απιστευτη λογικη) και το απολελεσμα ηταν ουτε τη μεση χρηση να δω, και να χρεωθω και 10,3mb, τα οποια θελω να πιστευω οτι δε θα πανε πανω απο 1€/mb με βαση τα παραπανω δεδομενα...
Τωρα οσον αφορα στην ανεξελεχτη συνδεση του κινητου στο δικτυο, επιτρεψτε μου να σας πω πως εαν εχω κλειστο το wifi και αφαιρεσω το apn(το εχω αποθηκευμενο στις σημειωσεις και παιζω με copy-paste) καθε φορα που παω να ανοιξω καποια εφαρμογη που προυποθετει internet μου πεταει μυνημα οτι δεν ειμαι εγγεγραμενος σε υπηρεσια δεδομενων κινητου δικτυου.....βασιζομενος σε αυτο το μυνημα πιστευω πως ειμαι καλυμενος....και επισης ακολουθοντας την εξης διαδρομη¨"ρυθμισεις->γενικα->χρηση", μπορω να παρακολουθω την κινηση που εχω και που βρισκομαι ωστε να μην υπερβαινω το οριο μου....
Αναφορικα επειδη ακουσα για edge και 3g....το πρωτο δεν γνωριζω τι ακριβως ειναι(παρακαλω ενημερωστε με), το δευτερο ομως εφοσον δεν ειμαι στο internet απο την wind, το εχω παντα κλειστο για εξοικονομηση ενεργειας. δεν νομιζω να χρειαζεται jailbreak για να κανεις ολα τα παραπανω βηματα....τωρα εαν μας τη χαλαει αυτο το edge, αλλαζει το θεμα...

#21   xilaren

xilaren

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2010 - 06:09

Όπου δεν έχεις 3G κάλυψη, ή κι αν ακόμα το έχεις βάλει από μόνος σου στο off, το EDGE είναι ο άλλος τρόπος για να συνδεθείς στο internet. (Πώς νομίζεις συνδέονται από τη συσκευή τους όσοι μένουν σε περιοχές που δεν "πιάνουν" 3G; Π.χ. Ιεράπετρα Κρήτης, λέω γω τώρα....) Τότε είναι που παίρνει μπροστά το EDGE, το οποίο, ουσιαστικά, είναι δίκτυο. Έχε κλειστό, κανονικά, το 3G σου και άνοιξε το safari... Θα ανοίξει κανονικά! Ποιός είναι ο υπαίτιος; Το EDGE! :)

xilaren

#22   christoforos258

christoforos258

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Twitter:@chrisxenofontos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 26/01/2010 - 07:14

Κατά τη ταπεινή μου γνώμη, υπάρχει μόνο ένας τρόπος για να μπορείτε να έχετε στον πλήρη έλεγχό σας τις χρεώσεις του τηλεφώνου σας. Λυπάμαι που θα το αναφέρω, αλλά αυτός ο τρόπος λέγεται jailbreak -κι από κει και μετά SBSettings. Μέσα από κει, μπορείτε να επέμβετε και στους τρεις τρόπους που διαθέτει το τηλέφωνό σας για να συνδεθεί στο διαδίκτυο. EDGE, wifi, 3G... (Το δεύτερο μας "τρώει" μπαταρία ::) ) Τα έχετε κλειστά και τα τρία, ξενοιάζετε, και ανοίγετε ότι σας χρειάζετε, όποτε το θέλετε εσείς! Μόνο έτσι είσαστε σίγουροι, κι έχετε το κεφαλάκι σας ήσυχο... και κοιμόσαστε και ήσυχα!


φιλε με το sbsettings κλεινεις wifi, 3g... πως κλεινεις και το EDGE για να εισαι τελειος ανετος...?

#23   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 26/01/2010 - 07:31

Κι αν κλείσεις το edge, συνδέεται με το GPRS που υπάρχει παντού.. Πάρε την εταιρία που έχεις και πες τους να σου απενεργοποιήσουν το GPRS αν γίνεται.. Στο σπίτι μου, δεν έχει 3G, ούτε EDGE.. εγώ συνδέομαι με GPRS.

(οff topic: Ρε παιδιά, υπάρχει στην Ελλάδα κάλυψη EDGE? Γιατί εγώ δεν έχω συναντήσει πουθενά.. έχω Vodafone. Μόνο 3G και GPRS έχω δει)

#24   xilaren

xilaren

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2010 - 07:46

Όπως βλέπεις, το EDGE είναι μαζί με τα υπόλοιπα (γι αυτό σας λέω ότι μόνο με SBSsettings κάνουμε δουλειά)...
Και όχι... Αν τα έχετε ΟΛΑ κλειστά -όπως εγώ, καλή ώρα- δε συνδέετεαι με καμμιά κυβέρνηση, πουθενά! Δοκιμάστε και θα με θυμηθείτε! :)

xilaren

Συνημμένα αρχεία



#25   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2010 - 08:21

Πολλοί δεν γνωρίζουν πως δουλεύει το sbsettings νομίζουν πως κλείνοντας ή ανοίγοντας από την λίστα toggle, ανοίγουν ή κλείνουν την εφαρμογή ..
Λοιπόν από την λίστα επιλέγουμε τι θα φαίνεται στην πρώτη σελίδα .. Έχουμε λοιπόν ανοιχτό το ende για να εμφανίζεται μπροστά .. Βγαίνουμε έξω εντελώς όπου μας λέει ρύθμιση γλώσσας και στην πρώτη σελίδα έχει εμφανιστεί το edge , το κάνουμε κόκκινο επιλέγοντας το όπως φαίνεται πιο πάνω στην εικόνα και τότε κλείνει ..
Εάν θελουμε να το ανοίξουμε το κάνουμε πράσινο.. Το ίδιο ισχύει για οποιαδήποτε εφαρμογή θελουμε να ανοίξουμε ή να κλείσουμε..
Thanks xilaren για το screenshot.

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 26/01/2010 - 08:23


#26   xilaren

xilaren

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2010 - 08:29

...και μέσα από τις επιλογές (το path, δηλ.) More - Set Toggles, επιλέγουμε ποιά εικονίδια θέλουμε να υπάρχουν στη "πρώτη γραμμή"! (Tip: από κει θα "περάσετε" και το εικονίδιο του EDGE, ώστε να προστεθεί μαζί με τα υπόλοιπα. Αν δε με απατά η μνήμη μου, στην αρχή, μετά την εγκατάσταση της εφαρμογής, δηλ., δεν εμφανίζεται μαζί με τα υπόλοιπα)...
(off topic) Εξαιτίας μου, φίλε DINFUN, άλλαξες το avatar σου; Μεγιές! :)

xilaren

#27   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2010 - 08:35

Χα χα χα τώρα θα με λες AppStore; ...

#28   xilaren

xilaren

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2010 - 08:38

Ξέρω 'γω;... Από μένα, όλα να τα περιμένεις!
Εν τω μεταξύ, καλά που με πρόλαβες και μου διευκρίνησες... Θα σε πέρναγα για αναρχικό!!! :D

xilaren

#29   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2010 - 08:43

Λοιπόν είμαστε εντελώς off topic μα εντελώς..

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 26/01/2010 - 08:44


#30   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 26/01/2010 - 09:22

Για να επιστρεψουμε στο topic...

Στην Ελλαδα υπαρχει γενικα μονο GPRS με ταχυτητες απεριγραπτες. Απ'οσο ξερω μονο η Wind εκανε καποιες δοκιμες για χρηση EDGE σε περιοχες που δεν καλυπτονταν απο αλλες 3G τεχνολογιες (UMTS).
To EDGE ειναι ενα enhanced GPRS (EGPRS) και ειναι καθαρα προτυπο Αμερικης. Χρησιμοποιειται βεβαια και στην Ευρωπη.
Απλα το κινητο μας υποστηριζει EDGE (για αυτο και ο αντιστοιχος διακοπτης) το οποιο ειναι backwards compatible με το GPRS.

Επιπλεον πληροφορια: Για να δουλεψει το κινητο σε δικτυο 3G, οπου υπαρχει, πρεπει να ειναι ανοικτος και ο διακοπτης του EDGE. Aν κλεισετε το EDGE και εχετε ανοικτο μονο το 3G, τοτε δεν θα εχετε προσβαση στο ιντερνετ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 10

0 μέλη, 10 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες