Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone και αυξημένος λογαριασμός


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
46 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 26/01/2010 - 09:42

Απλά βλέπω ότι λέτε συνέχεια για το Edge και για το 3G, και δεν αναφέρετε ότι πρέπει κάποιος να κλείσει ΚΑΙ το GPRS για να μη συνδέεται στο internet. To GPRS δεν μπορεί να κλείσει από καμία εφαρμογή αν δεν κάνω λάθος.. Μόνο ο πάροχός σου μπορεί να στο κλείσει, οπότε τι αξία έχουν όλα αυτά?? Λέω κάτι λάθος?

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 26/01/2010 - 09:43


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 26/01/2010 - 09:43

ο διακοπτης του EDGE ειναι και διακοπτης του GPRS. αυτο περιγραφω πιο πανω...

#33   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 26/01/2010 - 09:45

To GPRS δεν μπορεί να κλείσει από καμία εφαρμογή αν δεν κάνω λάθος.. Μόνο ο πάροχός σου μπορεί να στο κλείσει,


Κλεινει με τον διακοπτη του EDGE με sbsettings. Σε μη JB κινητα, εφοσον δεν εχεις διακοπτη για να κλεισεις το τσιπακι, δυστυχως μονο ο παροχος μπορει να διακοψει εντελως την υπηρεσια.

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 26/01/2010 - 09:51


#34   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 26/01/2010 - 09:52

παιδια εγω μολις πειρα το iphone και διαβαζοντας αυτο το topic τρομοκρατιθηκα να πω την αληθεια! ασ γραψει καποιος πιο εμπειρος ποιες ακριβωσ ρυθμισεισ πρεπει να κανουμε για να μη συνδεετε μονο του στο internet! νομιζω θα βοηθησει πολυ κοσμο!
επεισης ηθελα να ρωτησω κατι ακομα! εχω απο τη vodafone (μεσα σε ολα τα αλλα) και 1Gb δωρεαν! πως μπορω να ελεγχω τη κινηση αυτου του ογκου? απο την ωοδαφονε δε μπορουν να με ενημερωνουν παρα μονο για τον χρονο των κλησεων μου και για τα μηνυματα μου!
τελοσ ηθελα να ρωτησω στο menu "setting --> γενικα --> χρηση --> δεδομενα κινητου δικτυου" σε τι αναφερετε? ειναι ο ογκοσ που δειχνει ο συνολικοσ του ιντερνετ που καταναλωνω? μπορω να βλεπω δηλαδη απο κει την κινηση μου και συνεπωσ τη χρεωση μου?

ευχαριστω εκ των προταιρων!


Eκεί σου δείχνει τα συνολικά data που κατανάλωσες. Αν δεν κάνω λάθος όμως θα πρέπει να προσθέτεις το upload-download για να δεις ακριβώς πόσο θα σου αφαιρέσει η vodafone από το 1GB που έχεις δωρεάν.

Εγώ όσο κράτησα στα χέρια μου το iphone πριν χαλάσει παρατήρησα ότι όταν συνδεόμουν σε wifi και δεν είχε καλό σήμα χρησιμοποιούσε το gprs σαν υποβοήθηση (έχω απενεργοποιήσει το 3G γιατί ούτως η άλλως εκεί που μένω δεν πιάνει καλά, έχω 1-2 γραμμές σήμα με το 3G off και 0 με 3G) οπότε μου έτρωγε μερικά KB από τα data του συμβολαίου. 1GB είναι υπεραρκετό για τέτοιες καταστάσεις πάντως οπότε μην ανησυχείς.

Αν θες να το κλείσεις τελείως, αλλάζεις το APN από τις ρυθμισεις πχ την κατάληξή του για να θυμάσαι το σωστό, αλλά σε μερικά τηλέφωνα, πχ το πρώιν δικό μου, αυτή η ρύθμιση είναι απενεργοποιημένη αυτή η επιλογή και δεν εμφανίζεται καν στο μενου.

#35   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 26/01/2010 - 10:18

Το προβλημα εδω δεν ειναι το κινητο αλλα η Cosmote. Μονο με carrier settings της Cosmote, η ρυθμιση του APN ειναι απενεργοποιημενη.

#36   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 26/01/2010 - 14:29

Ναι είχα ρωτήσει και μου είπαν ότι φταίει ο provider και όχι το κινητό.

Τέλος πάντων αφού το παιδί έχει data plan 1GB δεν έχει φόβο. Ακόμα και τον καιρό καταλάθος να πατήσει δεν χαλάει πάνω από 30KB αν θυμάμαι καλά...

#37   Supermod

Supermod

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2010 - 21:12

Μετα απο καποια tests που εκανα με το κινητο μου ειδα ότι εφοσον ΔΕΝ δινεις apn,username,password, ότι και να εχεις ανοιχτο, edge,3g,gps,wifi(εφοσον δεν το συνδεσεις σε καποιο router) ΔΕΝμπαινει στο internet ουτε με μεσον τον πλανηταρχη...
Εφοσον δωσεις apn,username,password, ΠΑΛΙ ΔΕΝ μπαινει στο internet εαν δεν εχεις ενεργο το edge. Αυτο ειδα οτι κανει τη δουλεια στα κινητα δικτυα δεδομενων.
To 3g και ανενεργο να το εχεις εφοσον εχεις σε λειτουργεια το edge θα μπει στο internet απλα θα καθυστερει περισσοτερο το φορτωμα των δεδομενων, γιατι ειναι κατι σαν ενας διαυλος ο οποιος υποστηριζει ταχυτητα μεταφορα δεδομενων τριτης γενιας δηλαδη πιο γρηγορα, αλλωστε το λεει και στο κινητο τι κανει τo 3g εκει που μπορεις να επιλεξεις εαν θα το εχεις ενεργο η οχι...
Εν ολιγης οπως προαναφερθηκε σε μη jb κινητα, το edge δεν ειναι απενεργοποιησιμο παρα μονο το 3g πραγμα που δε σε σωνει. Εαν ομως δε δωσεις τα στοιχεια που λεω(apn,username,password) δεν υπαρχει προβλημα για συνδεση στο internet εν αγνοια σου...
Αυτα τωρα ισχυουν στο κινητο μου, εχωντας wind, και αναφορικα τα testara στη λαρισα....εαν τωρα καποιου το κινητο μπαινει στο internet με κλειστο το edge και το wifi, σηκωνω τα χερια ψηλα(ας κοιταξει μηπως μπαινει δωρεαν και ειναι τυχαιρος).....
Τελος, εχω την αισθηση οτι μπορουμε μεσο του μενου "χρηση" να δουμε ποσα mb εχουμε κατεβασει και λογικα να υπολογισουμε ποσα μας απομενουν για να μη ξεφευγουμε απο το προγραμα μας αλλα και ποσα extra € θα πληρωσουμε στην αλλη περιπτωση.

#38   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2010 - 21:18

εχει wind και γι αυτο μπορεις να επεμβεις στο apn.... στην cosmote.. δυστυχως δεν γινεται.. μονο απο τον παροχο.. :)

#39   Supermod

Supermod

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2010 - 21:32

Δηλαδη εαν ακολουθησει τη διαδρομη:"ρυθμισεις->γενικα->δικτυο->κινητο δικτυο δεδομενων", δε θα εχει το μενου "δεδομενα" οπου μπορω εγω να αλλαξω τις πληροφοριες για τα δεδομενα(internet) και mms???

#40   ProSONIC

ProSONIC

    iPH Addict

  • 775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2010 - 21:47

αμα εχεις κανει jaikbrake το τηλεφωνο σου και εχει το sbsetting τοτε απλα κλειστα αλλιως απο εδω

#41   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 26/01/2010 - 22:12

Δηλαδη εαν ακολουθησει τη διαδρομη:"ρυθμισεις->γενικα->δικτυο->κινητο δικτυο δεδομενων", δε θα εχει το μενου "δεδομενα" οπου μπορω εγω να αλλαξω τις πληροφοριες για τα δεδομενα(internet) και mms???


οχι αν εχει Cosmote .

#42   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 26/01/2010 - 22:15

αμα εχεις κανει jaikbrake το τηλεφωνο σου και εχει το sbsetting τοτε απλα κλειστα αλλιως απο εδω


το λινκ που δινεις δεν εχει καμια σχεση με τις ρυθμισεις ιντερνετ και πως καποιος απενεργοποιει πληρως την προσβαση στο ιντερνετ.

αλλα, αναφερεται σε διαμοιρασμο της συνδεσης 3G σε υπολογιστη και δεν χρειαζεται κιολας γιατι η επιλογη ειναι ανοικτη σε ολα τα κινητα για ολους τους παροχους και λειτουργει αψογα.

#43   vanquish

vanquish

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/02/2010 - 14:20

Σε μένα το sbsettings δεν λειτούργησε. Με κλειστό 3G και Edge έμπαινε στο net έστω και αργά. Το κινητό ειναι 3Gs με πάροχο Cosmote (δεν υπάρχουν manual ρυθμίσεις για ΑΡΝ). Δοκίμασα και συνδέθηκα μέσω wifi στο unlockit.co.nz Χρησιμοποιόντας την επιλογή Disable data(Fake APN) η κίνηση δεδομένων δυκτίου σταμάτησε δεν μπόρεσε να ξαναμπεί στο internet. Το μόνο μειων για μένα είναι πως για να μπορέσω να το απενεργοποιήσω ωστε να χρησιμοποιήσω 3G ή Gprs αν χρειαστώ, πρεπει να βρώ wifi ωστε να ξανασυνδεθώ με τη σελίδα και να το αλλάξω. Τουλάχιστον θέλω να πιστεύω ότι είμαι ok από θέμα υπερχρέωσης λογαριασμού αν και δεν έχω λάβει ακόμη τον καινούριο.

#44   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/03/2010 - 23:35

με συγχωρειτε αλλα ειστε off topic.. εαν θελετε συνεχιστε εδω.. ευχαριστω.... http://www.iphonehel..._1

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 15/03/2010 - 23:36


#45   stathiske

stathiske

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/03/2010 - 00:57

Ωχ, ζητω συγνωμη, αλλου ηθελα να ποσταρω και το εβαλα καταλαθοσ εδω. Θα το κανω copy paste στο αλλο topic.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες