Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Το Wireless αρνείται πεισματικά...


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Perarg

Perarg

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2009 - 13:21

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Σας παρακολουθούσα αλλά λόγω προβλήματος με το activation δε μπορούσα να γράψω κάτι ;) Και να που κατά την προσφιλή μας συνήθεια, το πρώτο post είναι και ...πρόβλημα!

Είμαι κάτοχος iphone 3G. Φοράει την έκδοση 3.0.1 και το έχω κάνει και Jailbrake. Το θέμα είναι πως δε βρίσκει κανένα Wireless Access Point... Ενεργοποιώ τη σύνδεση Wirless, δείχνει ότι αναζητεί, αλλά πάπαλα. Τι έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα :

Όσον αφορά τις εκδόσεις, έχω βάλει την 3.0, την 3.0 με Jailbrake, την 3.0.1 με Jailbrake και τώρα με restore και πάλι έχω σκέτη (χωρίς Jailbrake) την 3.0.1... Τίποτα και σε καμία έκδοση δεν είδα διαφορά...
Έχω δοκιμάσει Reset στις Ρυθμίσεις δικτύου πάνω από 5 φορές και για κάθε έκδοση...

Το iPhone δούλευε τόσο καιρό κανονικά και με το wireless του, με την 3.0.1 jailbraked... Επειδή το "πείραζα" και προφανώς κάτι πέρασα που έκανε conflict και δεν άνοιγαν κάποιες εφαρμογές, πήγα να κάνω ένα restore, από λάθος (είχα να το κάνω καιρό) πέρασα την 3.1. Αφού το αντιλήφθηκα, με κάποιους οδηγούς στο internet την αφαίρεσα, και έκανα downgrade σε όοοοολη την παραπάνω ιστορία με τις εκδόσεις που περιέγραψα...

Λέτε να φταίει ότι δεν έπιασε το downgrade από 3.1 --> 3.0.1 ? Είμαι καταδικασμένος να βάλω μόνο την 3.1 ?? Πάντως, και στη 3.1 δεν έπιανε το Wireless και θεώρησα ότι είναι bug της 3.1 για αυτό έσπευσα να την "κατεβάσω..."

Ευχαριστώ in advance...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/10/2009 - 13:29

το συγκεκριμενο μου κανει για το γνωστο προβλημα που εχουνε εμφανισει καποιες συεκευες με την πλακετα τους.Δεν ειμαι σιγουρος γι'αυτο ομως μην σε παρω και στο λαιμο μου.Ας δουμε και μερικες γνωμες ακομα.

ezgif_com_crop_2.gif


#3   iWizard

iWizard

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Twitter:@limneos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 09/10/2009 - 13:39

Είχα κι εγώ ακρβώς το ίδιο θέμα με έναν πελάτη μου.

iPhone 3G, το wireless νεκρό.
Ψαχνει για wireless αλλά δεν βρίσκει τίποτα.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι ασύρματα δίκτυα που δεν ήταν access points, αλλά adhoc, τα "εβλεπε" αλλά ούτε σε αυτά δεν μπορούσε να συνδεθεί.

Επίσης ο πελάτης μου μου είπε ότι "έβλεπε" επίσης δίκτυα που δεν είχε συνδεθεί ποτέ στο παρελθόν, αλλά δεν έβλεπε δίκτυα στα οποία είχε κάνει παλαιότερα έστω και μια φορά σύνδεση. Ούτε σε αυτά όμως μπορούσε να συνδεθεί. (Το τελευταία δεν το έχω ελέγξει προσωπικά οπότε αμφιβάλλω για την εγκυρότητά του, καθώς έχουν γίνει διάφορα restores και αποκλείεται κάπου να κρατάει παλιά δεδομένα δικτύων)

Προσπάθησα να κάνω restore σε όλες τις πιθανές versions (3.0, 3.0.1, 3.1) αλλά τίποτα.Το wireless τα ίδια.
Αποφάνθηκα ότι πρόκειται πιθανόν για hardware πρόβλημα, και ο πελάτης ενδεχομένως να το πάει για service (είναι εκτός εγγύησης) ή θα μου το πουλήσει για 50-100€ ( ;-) )

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι διορθώνεται αν περάσεις το firmware 2.2.1 , αλλά δεν ξέρω πως ακριβώς κάνεις downgrade τόσο πίσω.

Επειδή φαίνεται το ίδιο πρόβλημα ακριβώς, αν βγάλεις άκρη πες μας εδώ τι έφταιγε και πως διορθώθηκε.

Τελευταία επεξεργασία από: iWizard, 09/10/2009 - 13:41


#4   Perarg

Perarg

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2009 - 16:58

Να πω την αλήθεια δε φοβάμαι να το στείλω για service.... αλλά θα μου γυρίσει μάλλον με την καινούργια έκδοση 3.1.2 κι άντε να βγάλω άκρη μετά για το JailBrake...

#5   Perarg

Perarg

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/10/2009 - 18:26

Να πω την αλήθεια δε φοβάμαι να το στείλω για service.... αλλά θα μου γυρίσει μάλλον με την καινούργια έκδοση 3.1.2 κι άντε να βγάλω άκρη μετά για το JailBrake...


Παιδιά για ενημέρωση απλά, να ξέρετε πως το έδωσα για service και μου το αντικατέστησαν...

#6   korle

korle

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/11/2009 - 22:22

φιλε μου σε ποια εταιρια????cosmote ,vodafone,κατι αλλο?εχω ακριβως το ιδιο προβλημα, το εχω στειλει και αναμενω..

#7   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 02/11/2009 - 00:51

Εκτός εγγυήσεως και στο αντικατέστησαν; Και πόσο πλήρωσες;

#8   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 02/11/2009 - 00:56

Να πω την αλήθεια δε φοβάμαι να το στείλω για service.... αλλά θα μου γυρίσει μάλλον με την καινούργια έκδοση 3.1.2 κι άντε να βγάλω άκρη μετά για το JailBrake...


Δεν νομίζω ότι θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα με το j/b πλέον...!

#9   ApoelAndreas

ApoelAndreas

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/11/2009 - 01:28

Yep, το Jailbreak ειναι θεμα 30 δευτερολεπτων οπως λεει και ο GeoHot.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες