Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 3G and related headaches


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 08/11/2008 - 15:33

Καλό, χρυσό αλλά αποφάσισα να απαριθμήσω και αυτά που με εκνευρίζουν.

Έχουμε και λέμε
α) Λήψη: Επανειλημμένα, χωρίς λόγο, εμφανίζεται το "No service", παρά την ικανοποιητική λήψη του δικτύου
β) Κλήσεις: Συχνότατοι ανώμαλοι τερματισμοί κλήσεων
γ) Ταχύτητα: Συγκεκριμένες ενέργειες (βλ. αναζήτηση επαφών) απαιτούν απίστευτα πολύ ώρα.
δ) Χειρισμός: Δυσκολία στο χειρισμό σε απαιτητικές συνθήκες (οδήγηση, αναζήτηση επαφών κι άλλα)
ε) Λειτουργικότητα: Εκνευριστικό και απαράδεκτο το γεγονός ότι πρέπει να προβείς σε "σπάσιμο" για να έχες τα αυτονόητα (π.χ. ελληνικό πληκτρολόγιο)
στ) Δεν μπορώ να φανταστώ ένα λόγο για τον οποίο δεν συγχρονίζονται τα Notes.
ζ) Χρήση με ΒΤ 1) δεν συνεργάζεται αρμονικά με όλα τα ακουστικά 2) Αν σε εισερχόμενη κλήση απαντήσετε όχι από το ακουστικό αλλά πατήσετε το αντίστοιχο κουμπάκι στο iPhone, ο ήχος είναι στο .. κινητό, και πρέπει να τον μεταφέρετε χεράτα στο ΒΤ.

Να σημεώσω, ότι όλα τα παραπάνω είναι προβλήματα και γνωστών μου, και είναι ανεξάρτητα δικτύου κινητής τηλεφωνίας.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   biller

biller

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/11/2008 - 18:25

Και λίγα του έσουρες...

α) Εμενα αρχισε να μου εμφανίζει το "No Service" αρκετα συχνα μετα απο ένα Restore.
Φενεται πως την ώρα που πιάνει 3G χάνει το Full σήμα που έχει και πέφτει στην μια γραμμή μεχρι να ανέβει
και πάλι. Σε μέρη που τα άλλα Cosmote έχουν Full σήμα εμένα πολλές φορες μου γράφει <No Service>. Μάλλον
όμως είναι θέμα Software.

β) Σταμάτησε να μου κάνει τέτοια κόλπα όταν το εκανα Restore σε μή-Jailbroken.

γ) Οταν ψάχνεις επαφές, χρησιμοποιησε το <Search> που έχει πάνω πάνω. Εαν ενοείς την ταχύτητα φόρτωσης
των επαφών, σταμάτησε να μου κάνει τέτοια κόλπα όταν το εκανα Restore σε μή-Jailbroken.

δ) Είναι θεμα οικιότητας με την συσκευή

ε) Ελληνικά !!! ο μόνος λόγος που του κάνω Jailbraik. <<<ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ>>>




#3   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 10/11/2008 - 21:01

α) Πρέπει να κάνεις jailbreak για να έχεις την δυνατότητα να βάζεις θέματα!(για μένα θα ήταν ο μόνος λόγος που θα έκανα ποτέ jailbreak αφού ούτε  το ελληνικό Keyboard με νοιάζει ούτε τα free apps)
β)Με πολλά apps Και γενικά πολλά data πάει σαν χελώνα...

#4   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/11/2008 - 21:15

Quote

α) Πρέπει να κάνεις jailbreak για να έχεις την δυνατότητα να βάζεις θέματα!(για μένα θα ήταν ο μόνος λόγος που θα έκανα ποτέ jailbreak αφού ούτε  το ελληνικό Keyboard με νοιάζει ούτε τα free apps)

β)Με πολλά apps Και γενικά πολλά data πάει σαν χελώνα...


α) Αυτό είναι παραμετροποίηση του κινητού, και όσο κι αν αρέσει σε κάποιον, δεν είναι ουσιαστικής σημασίας για την καθημερινή δουλειά, όπως π.χ. τα ελληνικά.
β) Κι εγώ έτσι νόμισα, και άρχισα μαζικές απεγκαταστάσεις. Καμία διαφορά.

#5   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/11/2008 - 21:18

Quote

Και λίγα του έσουρες...



α) Εμενα αρχισε να μου εμφανίζει το "No Service" αρκετα συχνα μετα απο ένα Restore.

Φενεται πως την ώρα που πιάνει 3G χάνει το Full σήμα που έχει και πέφτει στην μια γραμμή μεχρι να ανέβει

και πάλι. Σε μέρη που τα άλλα Cosmote έχουν Full σήμα εμένα πολλές φορες μου γράφει <No Service>. Μάλλον

όμως είναι θέμα Software.



Λογικά το restore και το επίπεδο σήματος θα πρέπει να είναι ασυσχέτιστα. Αντίθετα, με την 2.1 όφειλε να είναι σαφώς καλύτερο το επίπεδο σήματος.

Quote

γ) Οταν ψάχνεις επαφές, χρησιμοποιησε το <Search> που έχει πάνω πάνω. Εαν ενοείς την ταχύτητα φόρτωσης

των επαφών, σταμάτησε να μου κάνει τέτοια κόλπα όταν το εκανα Restore σε μή-Jailbroken.

δ) Είναι θεμα οικιότητας με την συσκευή


Με προσβάλλεις!
γ) εννοείται ότι το κάνω, αναφέρομαι στην ταχύτητα που θα πάρει τα πρώτα γράμματα
δ) το αγόρασα 22/8, το μεσημέρι, από τότε το λιώνω καθημερινά.

#6   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 11/11/2008 - 16:11

Quote

Quote

α) Πρέπει να κάνεις jailbreak για να έχεις την δυνατότητα να βάζεις θέματα!(για μένα θα ήταν ο μόνος λόγος που θα έκανα ποτέ jailbreak αφού ούτε  το ελληνικό Keyboard με νοιάζει ούτε τα free apps)

β)Με πολλά apps Και γενικά πολλά data πάει σαν χελώνα...




α) Αυτό είναι παραμετροποίηση του κινητού, και όσο κι αν αρέσει σε κάποιον, δεν είναι ουσιαστικής σημασίας για την καθημερινή δουλειά, όπως π.χ. τα ελληνικά.

β) Κι εγώ έτσι νόμισα, και άρχισα μαζικές απεγκαταστάσεις. Καμία διαφορά.

α) Εμένα με νοιάζει πάρα πολύ ένα κινητό που έχει τόσο ωραίο design και τόσο ωραίο λογισμικό να σε αφήνει σε ένα ελεινά απλό θέμα. Εμένα φίλε μου τα Ελληνικά δεν με νοιάζουν καθόλου γιατί όταν αποφασίσω κάπου στη ζωή μου να μην χρησιμοποιήσω Αγγλικά,θα χρησιμοποιήσω greeklish.
β)Καμία διαφορά? Είσαι σίγουρος? Εγώ το γεμίζω το iPhone με apps και ότι δεν μου αρέσει το βγάζω... Σε διαβεβαιώ ότι με 9 σελίδες με apps πολλές φορές χρειαζόταν να περιμένα πάνω από 2 λεπτά για να ανοίξει το κινητό... Και κόλαγε κάθε τρεις και λίγο.


(Για να μην παρεξηγούμαι δεν έχω καθόλου ειρωνική ή επιθετική διάθεση  ;))

#7   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/11/2008 - 16:16

Εμένα μου τη σπάει η έλλειψη copy/paste, το lag όταν γράφεις κάποιες φορές, τα κρασαρίσματα του safari, να μην μπορώ να ανοίξω ένα link σε άλλη tab, η καθυστέρηση του αναθεματισμένου push notification που πάει για του χρόνου όπως φαίνεται, η σπαστική καθυστέρηση σε άνοιγμα εφαρμογών (πχ 4 δευτερόλεπτα για να ανοίξει το settings....  :| )




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες