Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με σήμα 3G


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sjonjon

sjonjon

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Twitter:@sjonjon
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 12/10/2009 - 18:57

αααααχχχχχ......έλκος θα βγάλω...
Ρε παιδιά ή η κάλυψη και γενικώς το δίκτυο 3G της vodafone είναι επιικώς για κλάματα ή το 3GS μου έχει κάποιο πρόβλημα....Τι εννοώ...: είμαι στην 3.0.1 χωρίς καμία παρέμβαση στο τηλ (non jb).Μέχρι σήμερα δεν είχα χρειαστεί 3G γιατι έχω WIFI σπιτι και στη σχολή.Σήμερα λοιπόν είπα να πειραματιστώ μιας και έχω καλό data plan..Ενεργοποιώ λοιπόν τι 3G γνωρίζοντας ότι όταν δε θα βρίσκει wifi θα μπαίνει με 3g (3G εικονίδιο πάνω αριστερά) και όταν δε βρίσκει 3g θα μπαίνει με GPRS(κυκλάκι πάνω αριστερά)...Με το που το ενεργοποιώ και ενώ είχα 3 μπάρες σήμα χάνονται(σαν ένα είδος "ρεσταρτ") ψάχνει λίγο και εμφανίζει μια μπάρα και το σηματάκι 3G.Ωραία λέω και πάω να μπώ safari..σερφάρω ελάχιστα και αμέσως το γυρνάει σε GPRS..Ντάξει λέω απλώς δεν πιάνει...Ελα όμως που γινόταν το ίδιο ΠΑΝΤΟΥ!!και ενώ μπορεί να είχα φουλ σήμα δεν έλεγε να γυρίσει σε 3G..απενεργοποιούσα και ξαναενεργοποιούσα το 3G kai γινόταν το ίδιο με πρίν!!Επίσης σε κάποια σημεία και ενώ είχα φουλ σήμα και δεν γυρνούσε σε 3G απο μόνο του απενεργοποιούσα και ξαναενεργοποιούσα το 3G, έπιανε φουλ σήμα ΜΕ το εικονιδιάκι 3G kai μετά ξαναγύρναγε σε GPRS!!Μόνο σε 2 σημεία στην ουσία έπιασα σήμα που να κράτησε αρκετα ωστε να δώ μια σελίδα........τι συμβαίνειιιιιιιιιι??
:( :( :( :(

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   JeisBlack

JeisBlack

    iPH Member

  • 347 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/10/2009 - 19:02

ΑΠνεργεποίησε τελείως το GPRS και άσε μόνο το 3G!

#3   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/10/2009 - 19:35

Αφού είναι non JB το iPhone σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να πας στην 3.1.2 έκδοση. Ένα από αυτά που διορθώνει θεωρητικά είναι κάποια προβλήματα με το 3G δίκτυο. Δες το θέμα με το update σε 3.1.2 κάνοντας search στο φόρουμ.

Γενικά αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις JB πάντα να βάζεις τις ενημερώσεις τις Apple. Κάνουν καλό!! άντε να περιμένεις καμιά εβδομάδα για να είσαι σίγουρος.

Εγώ με Cosmote και 3.1.2 είμαι γενικά ικανοποιημένος από το 3G

#4   sjonjon

sjonjon

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Twitter:@sjonjon
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 12/10/2009 - 20:34

ΑΠνεργεποίησε τελείως το GPRS και άσε μόνο το 3G!


χμμμ...Πώς θα μπορούσε να γίνει αυτό?Μόνο μέσω SBSsettings ε??
Γμτ δε θέλω να κάνω ακόμα update sto 3.1.2...Μάλλον θα αναγκαστώ...
Ξέχασα να αναφέρω οτι κατα τη διάρκεια μιας απο αυτές τις προσπάθειες μου έχασα τελείως το σήμα έφαγε ένα ψιλοκόλλημα και έβγαλε την οθόνη :Welcome to Vodafone etc...
Οπότε όντως είναι πρόβλημα του τηλ και όχι κάτι γενικο ε?? :(
Μα ρε γμτ ακόμα και μια γραμμούλα να είχα στο 3G δε θα έπρεπε να κρατάει το 3G και να μη γυρίζει στο GPRS??
Eυχαριστώ!

#5   sjonjon

sjonjon

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Twitter:@sjonjon
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 13/10/2009 - 15:45

Ρε παιδιά μπορεί να μου πεί κάποιος τι ακριβώς παίζει με 3G kai GPRS?PLZ!!!
Γενικώς το iphone ,όταν και τα 2 είναι ενεργοποιημένα, διαλέγει το ισχυρότερο απο άποψη τεχνολογίας ή το ισχυρότερο απο άποψη σήματος δίκτυο?
Για παράδειγμα αν κάπου πιάνω 2 γραμμούλες 3G kai full γραμμούλες GPRS το τηλ θα συνδεθεί με 3G επειδή είναι γενικώς πιο γρήγορο ή με GPRS επειδή στο συγκεκριμένο σημείο έχει ισχυρότερο σήμα??

#6   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 13/10/2009 - 15:53

Ρε παιδιά μπορεί να μου πεί κάποιος τι ακριβώς παίζει με 3G kai GPRS?PLZ!!!
Γενικώς το iphone ,όταν και τα 2 είναι ενεργοποιημένα, διαλέγει το ισχυρότερο απο άποψη τεχνολογίας ή το ισχυρότερο απο άποψη σήματος δίκτυο?
Για παράδειγμα αν κάπου πιάνω 2 γραμμούλες 3G kai full γραμμούλες GPRS το τηλ θα συνδεθεί με 3G επειδή είναι γενικώς πιο γρήγορο ή με GPRS επειδή στο συγκεκριμένο σημείο έχει ισχυρότερο σήμα??



Αυτα που λες τα κανει και σε εμενα ακριβως το ιδιο .. δν ειναι θεμα κινητου ... αλλα θεμα κακης ποιοτητας και αποδοσης δικτυου .. Blame Vodafone ...εγω εχω κλεισει το 3G γιατι με το να ψαχνει συνεχεια για σημα .. και να εναλλασει σε GPRS - 3G τρωει και μπαταρια ...

γενικα ειναι αναλογο με το τι σημα βρισκει ..




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες